Menu

Første dag i Holland

image
Benneth Kjørup Henriksen
30. marts 2018 kl. 07:58
Solen skinnede og der var fuglesang fra morgenstunden. En perfekt dag at vågne til - og stor kontrast til gårdsdagens regnvejr.

Alle årgange var klar ved busserne til tiden, 8:30 og vi kørte i samlet flok til SVI’s stadion uden for Zwolle, hvor to store kunstbaner dannede rammen for dagens to timers træning for alle holdene. Der var gang i musik og højtalere til opvarmning og en stor del af træningen.

For de fleste hold er ambitionerne høje, og der trænes seriøst. For andre er selve turen og det sociale mere i højsædet - men fælles for alle, så nydes turen.

Det gode vejr holdt hele dagen, og efter frokost og diverse holdmøder og taktiske oplæg, var der god tid til sociale aktiviteter, som bl.a bestod i fodboldkampe på tværs af årgange på streetbanen samt hygge på udearealer og i hytterne.

Aftensmaden blev indtaget samlet i det store telt, og efterfølgende var de fleste en tur i poolen.

Af dagens mere pudsige indslag kan nævnes en enkelt som måtte en tur en poolen med tøj - en ung spiller som gjorde sig bemærket ved allerede inden for et døgn at have mistet både pung og mobil - og en ældre spiller, som for sin hytte allerede har nået at få ødelagt termostat til varmen samt smide hyttens nøgle væk... alt i alt dig småproblemer som løses undervejs.

Trænerne afsluttede dagen med en velfortjent øl eller sodavand og den sædvanlige diskussion af “verdenssituationen i LSF”. Godnat fra Hollandturens første dag.

Luk